Turizmde Enerji Tasarrufu

Turizm sektöründe enerji tasarrufu sürdürülebilir bir geleceği bugünden inşa etmeye başlamak için çok önemli bir olanak. Turizm tesislerinin yıllık gider kalemlerine bakıldığında en önemli giderler; personel, yiyecek-içecek ve enerji olarak karşımıza çıkıyor. Turizmde en büyük gider kalemleri tabii ki personel ve yiyecek/içecek harcamaları. Ancak enerji ve yakıt giderleri ise turizm tesislerinin 3. en büyük gider kalemi.

Turizmde enerji tasarrufu sadece turizm işletmelerinin giderlerini azaltmak ve gelirlerini artırmak için değil, daha az enerji harcamak ve sürdürülebilir bir gelecek için de çok değerli. Bu yazımızda turizm sektöründe enerji tasarrufu olanaklarını inceleyeceğiz.

Enerji verimliliği hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, bu yazımıza göz atabilirsiniz.Turizm Sektöründe Enerji Tasarruf Olanakları Nelerdir?

‘Turizm Sektöründe Enerjı̇ Tüketı̇mı̇ ve Enerjı̇ Tasarruf Olanakları' adlı çalışmaya göre, turizm sektöründe enerji giderleri, toplam giderler içinde %8-12 arasında bir orana sahip. Enerji giderleri oranının içinde en büyük gider kalemi ise elektrik. Elektriği %19,76 ile su ve %17,24 ile doğalgaz izliyor.

İnsanların konforlu bir ortamda konaklamaları durumunda müşteri memnuniyetinin sağlanacağı gerçeğiyle, konfordan ödün vermeden enerji tasarrufu yapılması sağlanabilir. Sektöre yakından bakıldığında, otellerde ve restoranlarda enerji giderleri içerisinde en büyük payı ısıtma, aydınlatma ve sıcak su kullanımı olduğunu görüyoruz. Bu sebeple turizm sektöründe, özellikle konaklamada, enerji tasarrufu yapmak için ısıtma ve aydınlatmaya odaklanmalıyız.

İşletmelerde bu tip enerji tasarruf potansiyelli %40’ların üzerinde!


1. Gün ışığından maksimum fayda ile yararlanarak,
2. Isı kayıplarının azaltılması için duvar, boru ve kapıların yalıtımı sağlanarak,
3. Pencere camları enerji kayıplarını azaltmak amacıyla çift cam şeklinde yapılarak,
4. Sıcaklık kontrollerinin otomatikleşmesiyle bu tasarruf oranlarına ulaşmak mümkün.

Enerjisa İşimin Enerjisi kapsamında, Enerji Verimliliği Uygulamaları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Turizm Sektöründe Enerji Nerelerde Harcanıyor?

Turizme yeni yerler keşfetmek, dinlenmek ve eğlenmek için ihtiyacımız var. Hepimiz doğal olarak tatillerimizde rahat etmek, konforlu seyahatler gerçekleştirmek istiyoruz. Turizm sektörünün kalbinde yatan bu konfor gereksinimi ise enerji tüketimini ve talebini artırıyor. İşte bu yüzden, turizm işletmelerinde konforu azaltmadan uygulanabilecek tasarruf önlemlerini değerlendirmek gerekiyor.

Turizm sektöründe enerji tüketimini düşürebilmek, enerjinin daha verimli kullanımını sağlayabilmek ve tasarruf yapabilmek için önce tasarruf olanaklarının belirlenmesi gerek. Konaklama mekanlarında, otel ve pansiyonlarda en çok enerji %35 oranında ısıtmada tüketiliyor. Onu %33 ile aydınlatma izliyor.

Yani turizmde enerji en çok çok ısıtma ve aydınlatmaya harcanıyor. Bu da bize enerji verimliliği uygulamalarında odaklanılması gereken alanların ısıtma ve aydınlatma olduğunu gösteriyor.

Turizm Sektöründe Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Otellerde ısıtma ve havalandırma sistemlerinde verimlilik uygulamaları yapılarak, enerjide %40’ların üzerinde enerji tasarrufu sağlanabileceğini biliyoruz.

Bazı örnekler vermek gerekirse:

• Konaklama işletmelerinde en yoğun enerji tüketilen alanlar otel odaları ve genel kullanıma açık alanlardaki aydınlatma, ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme, asansör, su pompalama vb, yerlerde kullanılan motorlar. Atık ısı geri kazanımı ve iklimlendirme uygulamaları enerji tasarrufu için büyük bir potansiyel taşır. Tesis ve binalardaki merkezi ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemlerinin optimizasyonu sağlanarak büyük tasarruf sağlanabilir.

• Restoranlarda enerji tüketiminin en yoğun olduğu alan ise mutfaktır. Mutfakta harcanan enerji alanları enerji verimliliği uygulamaları ile azaltılabilir.

• Isıtma maliyetlerinin azaltılması için en etken yöntemlerden birisi yalıtım yapılmasıdır. Duvar ve pencerelerde yalıtım yapmak önemli bir tasarruf kalemi yapabilir. Örneğin Binalarda çift cam veya ısıcam kullanımının pencerelerde ısı kaybını veya soğutmada ısı kazancını yarı yarıya azaltılabilir.

• İşletmelerde termal kameralar yardımı ile ısı kaçaklarının olduğu bölgeler tespit edilmelidir. Isı kaybının ortaya çıktığı bölgelerde önlemler alınabilir.

• Isıtmada radyatör kullanılıyor ise, radyatörlerin arkasındaki ısı yalıtımının daha fazla olması sağlanabilir.

• Sıcaklık değerlerinin optimum değerlerin çok üstüne ve altına getirilmesi otomasyon ile engellenebilir. Yani odaların çok sıcak / soğuk olmasının önüne geçilmesi bir tasarruf kalemi olabilir.

• Turizm işletmelerinde kullanılan klima, buzdolabı vb. cihazların yeni alımlarında enerji etiket sınıfı değerlendirilmeli ve ‘A’ sınıfı cihazlar tercih edilmelidir.

• Açık mekanlar ve odalardaki radyatör veya klima iç üniteleri gibi ısıtma amaçlı kullanılan cihazların etrafında hava akışını engelleyen cisimler veya perde gibi aksesuarlar bulunmamalıdır.

• Isı geri kazanımı uygulamaları yapılabilir ve atık ısı geri kazanılarak kazan verimi artırılabilir.

• Soğutma ihtiyacı yüksek olan bölgelerde, binaların güney cephelerinde güneş ışığını engelleyen yapılaşmalardan kaçınılmalı, ışığı engelleyebilecek bitkiler tercih edilmemeli, kuzey cephe pencereleri oldukça küçük, güney pencereleri ise büyük seçilmelidir.

• Aydınlatmada enerji tasarrufunun sağlanması için öncelikle aydınlatma seviyesinin belirlenerek aydınlatmanın buna göre yapılması ve gereksiz aydınlatmadan kaçınılması uygun olacaktır. Bunun yanı sıra enerji tasarruflu aydınlatma aparatlarının kullanılması verimlilik açısından önemlidir.

Turizmde Enerji Tasarrufu Neden Önemlidir?

Enerji bütün sektörlerin olduğu gibi turizm sektörünün de en önemli gider kalemlerinden birisidir. Türkiye’nin enerji kaynaklarında dışa bağımlı oluşu, enerji tüketiminin büyük oranda fosil kaynaklarından sağlanması, dünyada fosil kaynakların giderek ve hızla tükenmesi ve çevresel etkileri, enerji fiyatlarının yüksek olması gelecekte bütün sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de enerjiyi bugünkünden çok daha da önemli hale getiriyor.

Turizmde enerji, personel ve yiyecek-içecek kalemlerinden sonra en önemli gider kalemlerinden birisidir. Bu nedenle ile enerji giderlerinin azaltılması bu sektörde karlılığı artırır. Yukarıda detaylandırdığımız gibi, turizm işletmelerinde ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde verimlilik uygulamaları yapılarak tasarruf sağlanabilir. Yalıtım sağlanarak ısı kayıpları azaltılabilir. Aydınlatmada enerji tasarrufu, gereksiz yerlerin aydınlatılmasının önüne geçilerek, ortam ihtiyacına göre aydınlatma seviyeleri ayarlanarak sağlanabilir. Soğutma ve ısıtma cihazlarının verimlilikleri yüksek cihazlardan seçilmesi enerji tüketimini azalır.

Sonuç olarak, kârlı, sürdürülebilir turizm için enerji tasarrufu şarttır.

Daha fazla bilgi almak için raporlarımıza göz atabilirsiniz!

Raporlar

Sürdürülebilir turizm ve Sentrum projesi hakkında son bilgileri öğrenmek için sen de e-posta adresinle kayıt ol, sana bilgiler ve öneriler gönderelim.

E-Bülten’e Kayıt Ol