Sürdürülebilir Ulaşım Nedir?

Sürdürülebilir ulaşım sistemleri, Birleşmiş Milletler’in hazırladığı sürdürülebilirlik maddelerinin en önemlilerinden biridir.

Seyahatlerimizde tercih ettiğimiz araçlardan ihtiyacımız olan gıdaya kadar her şey ulaşım sektörüne bağlıdır. Ulaşım sektörü fosil yakıtlara en fazla bağımlı sektördür ve gıdadan tüketim mallarına kadar tüm tedarik zinciri ulaşım sektörünü kullanır. Dünya çapındaki sera gazı emisyonlarının beşte biri ulaşım sektörü kaynaklı.
Uluslararası Enerji Ajansı raporuna göre ulaşımda talep arttıkça emisyonların artması kaçınılmaz. İşte bu yüzden sürdürülebilir ulaşım yöntemlerine yatırım yapmak, sürdürülebilir ulaşımı teşvik ve tercih etmek çok değerli.

Peki, geleneksel ulaşım ile sürdürülebilir ulaşım arasındaki farklar nelerdir? Geleneksel ulaşım:
Bireysel motorlu taşıt odaklıdır, özel araç kullanımını teşvik eder ve artan ulaşım talebi daha fazla yol yapılarak karşılanır. Kısacası daha fazla araç satmaya ve daha fazla yol yapmaya odaklanır.

Bunun karşısında sürdürülebilir ulaşım,

• Bütüncül ve işlevsel bir sistemdir. Farklı taşıt türleri arasında geçiş sağlanır,
• Erişilebilirlik odaklıdır,
• Bisiklet ve elektrikli araç gibi çevreci ve sürdürülebilir ulaşım türleri teşvik edilir,
• Ulaşım talebi etkin ve kesintisi bir şekilde karşılanır.

Sürdürülebilir Ulaşım Neyi Hedefler?

Özel araçlara olan bağımlılığı azaltmak ve ulaşım altyapısına yeni düzenlemeler getirmek sürdürülebilir ulaşımın vazgeçilmezidir. Toplu taşıma araçlarını çevre dostu hale getirmek (elektrikli otobüs gibi) yerel yönetimlerin sürdürülebilir ulaşıma katkı sağlaması için çok önemlidir. Tüm bu uygulamalar toplumun karbon ayak izini azaltır. Ancak sürdürülebilir ulaşımın en önemli gelişmelerinden biri ise elektrikli araçların yaygınlaşmasıdır.

• Yakıt verimliliği,
• Ulaşımda elektriğin kullanılması,
• Yenilenebilir enerji kay¬naklarının yaygınlaşması,
• Araç motorlarında emisyon kontrolü,
• Dijital teknolojilerle otoyolların yönetimi ve yapay zeka kullanımı,
• Araç paylaşımına imkân sağlayan uygulamaların artması.

Yukarıda saydıklarımız, karbon ayak izini azaltırken ulaşımda çevre dostu yeniliklerin gelişimine öncülük eder.

Sürdürülebilir Ulaşımdaki En Son Trendler Neler?

1- Elektrikli Otomobiller
Elektrikli araçlar sürdürülebilir ulaşım sektöründe kilit önem taşıyor. Bugüne kadar dünya çapında yaklaşık 30 milyona yakın elektrikli araç satıldı. Satışların katlanarak artması bekleniyor. Kısa süre içerisinde elektrikli araçların piyasanın en tercih edilen araçları haline gelmesi bekleniyor. Elektrikli araç kullanımının artması, fosil yakıtlara olan gereksinimin azalması anlamına geliyor.

2- Teşvikler
Avrupa’da benzinli ve dizel motora sahip yeni otomobil satışlarının 2035'ten sonra yasaklanmasını öngören yasa hayata geçti. Avrupa Parlamentosu’nun yakın zamanda kabul ettiği yasa, 2035'ten itibaren satılacak yeni otomobillerin sıfır emisyonlu olması öngörüyor.

3- Yenilenebilir Enerjiye Dayalı İstasyonlar
Eğer bir elektrikli aracınız varsa, muhtemelen onu evinizde gece saatlerinde şarj ediyorsunuzdur. Elektrikli araç kullanımı artıkça, şarj istasyonlarına ihtiyaç artıyor. Halka açık elektrikli şarj üniteleri yaygınlaştıkça, elektrikli araçlarla seyahat etmek de giderek kolaylaşıyor.

4- Pilli Araçlar
Motorları enerjisini yakıt pilinden aldığı için dışarıdan şarj edilmeye ihtiyaç duymayan araçlar gündemde. Shell’in yaptığı bir ankete göre, İngiltere’deki 15.000 elektrikli araç sürücüsünün %75’i bir sonraki aşamada bataryalı elektrikli araç almayı planlıyor.

5- Otonom Araçlar
Otonom yani sürücüsüz araçları, çok yakında otoyollarda görebiliriz. Örneğin Tesla’nın CEO’su Elon Musk, ful otonom sürüş (FSD) özelliğinin Kuzey Amerika'da kullanıma açıldığını duyurdu. Ancak hala otonom araçların sürücüsüz kullanılması yasak. Güvenlik ve test süreçleri tamamlandığında otonom araçlar hayatımızın bir parçası olacak!

6- Araç Paylaşımı Platformları
Araç paylaşım platformları aracılığı ile sürücüler kendileriyle aynı yöne gidecek yolcularla beraber seyahat ediyorlar. Paylaşımlı araç platformlarının sayısı hızla arttıkça, trafik yoğunluğu ve sera gazı emisyonlarının azaltılması yanında paradan ve zamandan da önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor.

7- Mikromobilite
Elektrikli scooter, elektrikli bisiklet ve elektrikli motosikletlerin paylaşımlı olarak kullanılmasını sağlayan uygulamalar giderek yaygınlaşıyor. Elektrikli scooter ve e-bisikletlerin yaygınlaşması, hava kirliliği, sera gazı emisyonları ve trafik gibi sorunlara çözüm olabilecek en güzel örneklerden. Araç paylaşımı, elektrikli scooter gibi mikromobilite çözümleri giderek popülerleşiyor.

Kısacası, erişilebilir ve sürdürülebilir ulaşım geleceğin ulaşım sistemi… hem insan sağlığını hem gezegenin kaynaklarını koruyan, çevre dostu bir yaklaşım.

Enerjisa İşimin Enerjisi: E-Şarj Üniteleri

Enerjisa olarak sürdürülebilir ulaşımın geleceğimizin inşasında çok önemli bir yeri olduğunu biliyoruz.

Enerjisa İşimin Enerjisi kapsamında gerçekleştirdiğimiz uygulamalardan bir tanesi de E-Şarj! Enerjisa olarak, Eşarj ile istediğiniz yerde elektrikli araç şarj istasyonları kurulumu yaparak, konforunuzdan ödün vermeden Türkiye’nin en büyük şarj istasyonu ağına erişmenizi ve aracınızın en kısa sürede şarj olmasını sağlıyoruz.

Türkiye’nin en hızlı şarj istasyonu ağı olan Eşarj, Türkiye’de 81 ilde halka açık olarak kullanılabilen istasyonları hizmete sunuyor. Aynı zamanda elektrikli araç şarj üniteleri, bireysel kullanım için kişilerin evlerine kurulabiliyor.

Elektrikli araçların yaygınlaşması ile birlikte ilk akla gelen soru “Elektrikli aracımı nasıl şarj edebilirim?” Kolay ve ulaşılabilir elektrikli araç şarj üniteleri, elektrikli araba kullanımını da artırıyor ve yaygınlaşmasını sağlıyor.

Dahası Eşarj Elektrikli Şarj İstasyonlarında tüketilen elektrik enerjisi, Türkiye’de IREC programına kayıtlı bulunan rüzgâr ve güneş santrallerinde üretilen enerji ile karşılanıyor. I-REC sertifika sistemi sayesinde kaynaktan-tekere sıfır emisyon mümkün hale geliyor!

E-şarj hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!

Bugünden Başlayarak Yarınlarımızı Şekillendiriyoruz!

Türkiye’nin önde gelen elektrik dağıtım, perakende satış, müşteri çözümleri ve e-mobilite şirketiyiz. Ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin sürdürülebilir inşasını sorumluluğumuz olarak biliyoruz. Sektörümüzde rol modeli olmak için çalışıyoruz.

Yeşil enerjide öncü olmak en büyük önceliğimiz. Bu yüzden kurulu gücümüzün %56’sı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. 12 hidroelektrik santrali, 5 rüzgâr enerji santrali ve 2 güneş enerji santralimiz ile Türkiye için ve gelecek nesiller için durmadan çalışıyoruz.

Dahası, tüm yatırım önceliklerimizi sürdürülebilirlik çerçevesinde belirliyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam ediyoruz.

• Enerjisa İşimin Enerjisi hizmetlerimiz ile kurumların sürdürülebilirlik dönüşümünü gerçekleştiriyoruz.
• Ayvalık Küçükköy’de başlattığımız SENTRUM projesi ile geleceğin sürdürülebilir turizm pratiklerini bugünden yaratıyoruz. SENTRUM hakkında daha fazla bilgi almak ve Yeşil Destinasyon Küçükköy raporunu incelemek için tıklayın.
• Net Sıfır Hedefi ve emisyon azaltım stratejilerimiz için kapsamlı projeler yürütüyoruz. İklim stratejimizi belirledik ve paydaşlarımıza aşama aşama duyuruyoruz.
• Sürdürülebilir, eşitlikçi, akıllı ve yeşil bir dünya vizyonuyla Daha İyi Bir Gelecek Platformu’nu hayata geçirdik. Platform detayları için tıklayın.

Enerjisa olarak bugünden başlayarak yarınlarımızı şekillendirmeye devam edeceğiz ve Türkiye’nin sürdürülebilir gelecek inşasında rol alacağız.


Daha fazla bilgi almak için raporlarımıza göz atabilirsiniz!

Raporlar

Sürdürülebilir turizm ve Sentrum projesi hakkında son bilgileri öğrenmek için sen de e-posta adresinle kayıt ol, sana bilgiler ve öneriler gönderelim.

E-Bülten’e Kayıt Ol